צרו קשרצרו קשר

האם כאבי מפרקים יכולים לגרום לכאבי גב?

כאב גב הוא כאב שיכול להיות כאב משבית ומי שסובל מכאבי גב יודע באיזה קושי תפקודי מדובר. יש סיבות רבות להיווצרות של כאבי גב ואחת מהן יכולה להיות כאבי מפרקים. כאבים אלה נגרמים בעקבות פציעה או כחלק טבעי מהזדקנות הגוף, דלקת מפרקים שגרונית שמשפיעה על המערכת האוטואימונית ושחיקת הסחוסים המרפדים את העצמות – תופעה המכונה דלקת מפרקים ניוונית הנפוצה בגיל מבוגר או בקרב ספורטאים המבצעים פעילות גופנית מאומצת.

כאבים במפרקים משתנים מאדם לאדם בתדירות ובעוצמה ויכולים להופיע במקביל לסממנים חריגים שמבשרים על בעיית מפרק כמו למשל, עוויתות, נפיחות או נוקשות מפרק הברך או הירך. כאב הגב בעקבות בעיות מפרקים יורגש לרוב באזור הגב התחתון והסיבה לכך היא שהגב התחתון נושא את רוב המשקל ולכן בין הראשונים להיפגע.

מדוע לשחות ואיך פיזיותרפיה יכולה לעזור?

כדי לאבחן את סוג הכאב והמקור לכאב חשוב לעקוב אחר החמרה אפשרית וכמובן לגשת לאורתופד ובמקרים מסוימים לבצע צילומי רנטגן על מנת לאבחן את מקור הבעיה. חשוב לדעת שיש מגוון אופציות להתמודדות עם כאב מפרקים אשר גורם לכאב גב כאשר במקרים מסוימים תידרש מנוחה ובמקרים אחרים דווקא פעילות גופנית המחזקת את השרירים מותאמת לאזור הגב התחתון והמפרקים תוכל לסייע במיוחד פעילויות גופניות כמו רכיבה על אופניים ושחייה. כמובן שחשוב מאוד לבצע את הפעילות בצורה מודרכת, כדי לא להעמיס על הגוף מעבר למה שהוא יכול. שחייה במיוחד יכולה לסייע כי בעת השחייה לא מרגישים במשקל הגוף ולכן, קל יותר להתאמן. פעילויות גופניות עדינות כמו טאי צ'י או יוגה יכולות גם הן להקל על כאבי גב תחתון ועל בעיות במפרקים.   

פיזיותרפיה נחשבת לפעילות תומכת היכולה להטיב מאוד עם הגוף כאשר במסגרת טיפול פיזיותרפיה מתרגלים מתיחות ותנועות שיכולות להרחיב ולשפר את טווח התנועה וגמישות הגוף. במסגרת פיזיותרפיה עובדים גם על יציבה בריאה יותר שחיונית להתמודדות עם כאבים מסוג זה. כמו כן, נלמדים במסגרת התרגול הפיזיותרפי גם דפוסי הליכה טובים יותר שיכולים לווסת בעיות וכאבי מפרקים וגב.

ירידה במשקל בדרך להפחתת הכאב

שינוי באורח החיים תורם מאוד להפחתת עוצמת הכאב ובמיוחד טכניקות להרפיה ורגיעה והסיבה לכך היא שלחץ מחמיר כאב וטכניקות רגיעה יכולות להפחית את המתח והלחץ וכך להפחית גם את עוצמת הכאב. בנוסף, שמירה על משקל תקין יכולה מאוד לסייע בכאבי מפרקים ובכאבי גב כי נשיאת קילוגרמים מיותרים מכבידה על הגוף וגורמת למאמץ והפעלת לחץ מיותר על המפרקים וירידה במשקל יכולה לסייע בהתמודדות עם הכאב וזו הסיבה שפעילות גופנית יכולה לסייע בשמירה על משקל תקין וכך בהפחתת הכאב.

מתי פונים לניתוח החלפת מפרק?

במידה והכאב לא עובר בגב ומקורו בבעיה במפרק יתכן ותהיה המלצה רפואית לקחת משככי כאבים או לקבל זריקות על בסיס סטרואידים, אבל יש לקחת בחשבון שאלה לא אופציות שמטפלות בבעיה אלא רק בתסמינים. במקרים מסוימים בהם יש צורך בהתערבות כירורגית תופנו לניתוח להחלפת מפרק ירך או להחלפת מפרק ברך כאשר בהחלפת מפרק ברך יש החלפה חלקית והחלפה מלאה לפי המלצת המנתח. מדובר בפרוצדורות שבשנים האחרונות מתבצעות בטכניקות מתקדמות שבאפשרותן גם לקצר משמעותית את ההליך השיקומי, להפחית כאב ולשפר משמעותית את התפקוד כך שלאחר הניתוח בסיום השיקום שכולל לרוב חבישות, פיזיותרפיה וכדומה, תוכלו להרגיש שיפור בכאב או אפילו לחזור לשגרה, לחיים ללא כאב כאשר החלפת האזור הפגוע במשתל מלאכותי מחזיק לרוב לשנים ארוכות.