צרו קשרצרו קשר

טיפול בכאבי גב תחתון

המטרה של טיפול בכאבי גב תחתון היא למזער את הכאבים, אך אלא אם כן מדובר במקרים מסוימים בהם אפשר לתקן את המצב באמצעות ניתוח - בדרך כלל לא ניתן למגר את התופעה לגמרי ולפתור את בעיית המקור שגורמת לכאב. במקרים רבים הרופא ימליץ על הליך רפואי אך בנוסף לכך יצטרך המטופל לבצע פיזיותרפיה.

טיפולים רפואיים נפוצים לכאבי גב תחתון

  • הרגעת שרירי הגב - טיפולים אלו מטרתם להרגיע את כאבי הגב באמצעות 'דיכוא' מערכת העצבים המרכזית ובכך מגבירים את הגמישות של שרירים לחוצים. טיפול זה אינו מתאים לכאבי גב כרוניים.
  • תרופות נגד כאבים נרקוטיים - תרופות משככי כאבים מסוג זה לא מטפלות באזור הכואב או בסביבתו אלא באיך שהמוח שלנו משדר את הכאב הזה. הן בדרך כלל בטיפול בכאבים חזקים מאוד לתקופה קצרה, כמו למשל לאחר ניתוח. תרופות נרקוטיות נמצאות בשימוש נדיר במקרים של כאבים לאורך זמן מהסיבה שהן יכולות להיות ממכרות ותופעות לוואי נוספות.
  • חגורת גב - מטופלים רבים מגלים שחגורת גב (מתקן מיוחד שנועד לתמוך בגב התחתון) עוזרת להם להיות בנוח ולהקל על הכאב. יש הוכחות מחקריות ששימוש בחגורות גב אלו, ביחד עם פיזותרפיה ותכנית התאוששות טובה, יכולים לזרז את תהליך ההחלמה, בנוסף להקלה על הכאב. חגורות גב יכולות להתאים גם לאחר ניתוח בגב.
  • אפידורל לכאבי גב - באמצעות זריקת אפידורל ניתן להקל על כאבים ולטפל גם בדלקות במקרים של כאבי גב וביחוד במקרים של פריצת דיסק. 

שימוש בטיפול רפואי אחד יכול להשתלב ביחד עם טיפול אחר. פיזיותרפיה היא תהליך חשוב מאוד ובמקרים רבים בהם יבוצע טיפול אחד, למשל זריקת אפידורל, ימשיכו אחר כך בתהליך של פיזיותרפיה כדי לדאוג לטווח הארוך.

לקריאה נוספת על פיזיותרפיה לגב תחתון לחצו כאן

טיפולים אלטרנטיביים לכאבי גב תחתון

לא מדובר במקרים נדירים שבהם טיפולים אלטרנטיביים משמשים להקלה על כאבים. המושג 'אלטרנטיביים' אינם אומרים בהכרח 'נחותים' ביחס לטיפולים הרפואיים הרגילים, אלא פשוט לא מסורתיים ביחס לרפואה המערבית. מטופלים רבים מרגישים שהטיפולים האלטרנטיביים עוזרים להם והם פונים אליהם עבור מגוון סיבות, וביניהם כאבי גב תחתון.

  • טיפול ידני - כירופרקט או מומחה אחר בתחום מבצע התאמות לגב על מנת להקל על הגמישות ולמנוע נוקשות של הגב, אי נוחות או כאבים. 
  • דיקור סיני - בהתבסס על רפואה סינית עתיקה, מניחים מחטים דקים על הגוף במשך זמן ממושך ועוזרים לזרימת דם טובה ולריפוי הגוף כולו. ישנם מחקרים רבים בהם התגלה שאנשים מרגישים הקלה רבה בכאבים לאחר דיקור סיני.
  • עיסוי - עיסוי של הגב התחתון מרפאה את השרירים המכווצים שבדרך כלל תורמים לכאב הרב בכאבי הגב ותורם לזרימת דם נכונה ובכך עוזר לתהליך החלמה מהיר יותר.
  • מדיטציה - מדיטציה עוזרת להפחית את ה'תפישה' של הכאב ובנוסף לכך עוזרת להפחית חרדה, דיכאון ובעיות שינה שבדרך כלל מלווים לכאבי גב תחתון כרוניים. מדיטציה כוללת תרגילי נשימה, התמקדות ועוד...

חשוב להבין שהטיפולים המוזכרים לעיל אינם כל הטיפולים האפשריים לטיפול בכאבי גב ובבעיות שונות. ציינו רק רשימה קטנה מתוך מגוון טיפולים לכאבי גב תחתון.