צרו קשרצרו קשר

כאבי גב תחתון - טיפול באמצעות אפוסתרפיה

למעלה מ- 80% מהאנשים יסבלו מכאבי גב במהלך חייהם, כמעט כל אחד מאיתנו. הרב יסבלו מכאבי גב תחתון אך חלק יסבלו גם מכאבי גב עליון או מכאבי צוואר . כדי להבין את מקור כאב הגב התחתון נכיר תחילה את חוליות עמוד השדרה.

ראשית, עמוד השדרה שלנו נמתח מבסיס הגולגולת ועד לתוך אגן. 33 חוליות, מהן 24 חוליות הנישאות מעל האגן, המופרדות בדיסק המתפקד כבולם זעזועים, אשר תפקידן לאפשר תנועה וגמישות לגוף, לייצב את הגוף ולהגן על חוט השדרה (מערכת העצבים מהמוח אל הגוף וחזרה אליו) העובר בתוכן.

חמש חוליות אחראיות הגב התחתון. חוליות המוכרות כחוליות הלומבריות ומצוינות באות L – lumbar (חוליות מותניות). החוליות ממוספרות לפי מיקומן – החוליה המתנית הנמוכה ביותר נקראת L5 , זו שמעליה נקראת L4 וכן הלאה עד L1. מתחת לחוליות הלומבריות נמצאות החוליות הסאקרליות, מדובר בחמש חוליות מסיביות המאוחות אחת לשניה ומקובעות לתוך האגן. חוליות אלו מסומנות באות S – Sacral . חוליות אלו ממוספרות לפי אותה חוקיות, החוליה העליונה מבין החמש נקראת S1 . מאחר והחוליות הסאקרליות מקובעות לתוך האגן ואילו החוליות הלומבריות-מתניות הינן תנועתיות ישנה מערכת לחצים ועומסים במפגש בינהן המתרחש בין חוליות L4 , L5 ל S1 . זו גם הסיבה שמרבית פריצות הדיסק ובלטי הדיסק קיימת דווקא באיזורים אלו.

תחושת כאב גב תחתון קשורה לרוב מעומס על חוליות אלו, משחיקה, מלחץ המופעל על מערכות העצביות והשריריות סביב חוליות הגב. הכאב יכול להיות כאב עמום או כאב חד ומשתק. לרוב, הכאבים אינם קשורים לפציעה או תאונה, אך ישנם גם כאבים שהינם על רקע פציעה, טראומה. ישנם מקרים בהם הכאב חולף מעצמו וישנם כאבים קלים ונסבלים היכולים עם הזמן להפוך להיות כאבים קשים עד בלתי נסבלים.

מה תומך בחוליות הגב התחתון?

עמוד השדרה עצמו אינו יכול לשאת את גופנו, את התנועה, המעמסה. השרירים התומכים בעמוד השדרה, הם אלה אשר בזכותם אנו מתפקדים. עמוד השדרה שלנו מהוות נקודות ממשק ועגינה לשרירים רבים, ביניהם קבוצת שרירים הנקראת "זוקפי עמוד שדרה" – שרירים שתפקידם להוות תמיכה לחוליות והגנה. שרירי הנשימה ושרירים בין צלעיים היא קבוצה נוספת של שרירים שתפקידם להגן ולאפשר לעמוד השדרה תנועתיות, חיזוק והגנה. אך מעבר לשרירים אלה - לשרירי הבטן חשיבות גדולה מאד בהגנה ובתפקוד עמוד השדרה. השרירים הללו מהווים "קיר הגנה" משמעותי לעמוד השדרה ובעיקר לחוליות הגב התחתון. גם לשריר הסרעפת ולשרירי ריצפת האגן והאגן עצמו תפקיד חשוב בייצוב ובשמירה על בריאות ותפקוד הגב.

כיצד ניתן להתמודד עם כאבי גב תחתון?

מכיוון שאין לנו יכולת שליטה ישירה על החוליות בגב התחתון, על שחיקה של החוליות, הרי שברור לכולנו שחיזוק שרירי הגב התחתון, שיפור היציבה, שינוי חלוקת העומסים ואיזון יובילו להפחתת כאב ולשיפור. מומלץ ונכון לבצע פעילות ספורטיבית במטרה לשקם את שליטת השרירים ולשמר אותה. מומלץ שהשיקום יעשה בהדרכה, ראשונית לפחות, של פיזיותרפיסט מוסמך, מורה מקצועית לפילאטיס, מאמנים שהוכשרו לדבר או רופאים עם הבנה בתחום. אנשי מקצוע אלו, לאחר אבחון מקיף, יכולים להנחות לביצוע שינוי באורח החיים ולפעילות נכונה ומבוקרת לחיזוק מערכות השריר התומכות בחוליות הגב התחתון. יש לשים לב לעובדה שפעילות שאינה נכונה, אינה מבוקרת לחיזוק מערכות השריר עשויה לפעול באופן הפוך ולגרום לעומס ולשחיקה מוגברת שתוביל לבטח לכאב חד יותר ותכוף יותר.

אפוסתרפיה. הדרך הבטוחה לנצח את כאבי הגב התחתון.

כשמדובר בכאבי גב תחתון, פיתוח רפואי מהפכני בשם אפוסתרפיה מעניק לכל מטופל או מטופלת את הזכות לנצח את הכאב, בפעולה קלה, ללא התערבות כירורגית וללא צורך בשימוש בתרופות או זריקות. הטיפול הרפואי מבוסס על מערכת הליכה ביו-מכאנית, המותאמת לכל אחת ואחד מהמטופלים באופן אישי ופרטני, ומאפשרת לסובלים מכאבי גב תחתון, לנצח את הכאב בשימוש קל ונוח באמצעות מערכת חכמה זו. בכמה דקות של תרגול יומי, בבית או במשרד, תוך כדי המשך פעילות השגרתית, מלמדת המערכת הביו-מכאנית של אפוסתרפיה את שרירי הגב התומכים בעמוד השדרה ובחוליות הגב התחתון לחזור לתפקוד, לחלק נכונה את העומסים על עמוד השדרה, לאזן את חלוקת המשקל והלחץ ולשחרר את הכאב. פעולות אלה מקלות על חוליות הגב התחתון באופן טבעי ובכך מורידות את הכאב ומאפשרות למטופל חזרה לשגרה.

סובלים מכאבים ממושכים בגב, כאבי ברכיים או כאבים באגן? אתם מוזמנים לתאם תור לאבחון במעבדת ההליכה הממוחשבת של אפוסתרפיה ובדיקה קלינית עם פיזיותרפיסט מומחה, ללא עלות! ללא כאב. אורך זמן האבחון במעבדת ההליכה הממוחשבת ובדיקה אישית מול פיזיותרפיסט מוסמך הינם כשעה וחצי. טיפול אפוסתרפיה בהשתתפות כל קופות החולים והביטוחים המשלימים.