צרו קשרצרו קשר

התמודדות עם כאב כרוני בגב בהיבט הפסיכולוגי

כולנו חווים כאבי גב מפעם לפעם, ולמעשה מרביתנו כמעט ולא זוכרים את אותה תקופת ילדות מאושרת בה כאבי הגב היו רק תלונה חוזרת ונשנית של המבוגרים. במקרים רבים כאב גב יכול להיות נסבל, והוא איננו פוגע באורח או איכות חייו של האדם. אך כאשר מדובר בתופעה מתמשכת, וכל שכן בעוצמות גבוהות, הרי שהיא יכולה להוביל לתסכול, דאגה ואף דיכאון.

מהו כאב כרוני?

כאב הוא תגובה חשובה של מערכת העצבים, ותפקידו לסייע לגוף להתריע על פציעה אפשרית. כאשר מתרחשת פגיעה, אותות הכאב מועברים מן אזור הפגוע, מעלה בעמוד השדרה אל המוח.

בד"כ הכאב יפחת בהדרגה, זאת ככל שהפציעה תתרפא. לעומתו, כאב כרוני שונה מן הכאב הטיפוסי. במקרים אלו, הגוף ממשיך לשלוח אותות כאב אל המוח, וזאת גם לאחר שהפציעה בתהליך החלמה או נרפאה. זה יכול להימשך שבועות, חודשים, שנים ואפילו לאורך כל שארית חייו של האדם.

הכרה זו, שהכאב לא עובר, די בה כדי להוביל לתסכול רב ותחושת חוסר אונים. לכך יש להוסיף שכאבים כרוניים דוגמת באזור הגב, עלולים להוביל למגבלות ניידות קשות ולהפוך משימות יומיומיות למאתגרות וקשות.

ממה כאב כרוני בגב יכול להיגרם?

ישנן סיבות רבות שבגינן כאבים כרוניים יכולים להופיע; ניתוח שכשל באופן מסוים והוביל לפגיעה בלתי הפיכה שמתבטאת באזור הגב, טראומה שנגרמת כתוצאה מפציעה קשה דוגמת תאונה, כאבי מפרקים הנגרמים כתוצאה ממחלות ועוד. כמו כן, רקע של חוויות טראומטיות לא מעובדות עלול להחריף את הכאבים הנחווים ולהאריך את משך הכאב.

חשוב לדעת, כי בהגדרתו כאב כרוני הוא כאב שנמשך יותר משישה חודשים. תחושת התסכול וחוסר האונים היא אדירה, ולכך מצטרפת העובדה שלרוב הרופאים יכולים במקרה הטוב לספק טיפול מקל בלבד.

על כן, חשוב לרתום לצד אלחוש הכאב באמצעים חיצוניים וטיפולי הפיזיותרפיה, את ההיבט הנפשי והרגשי שמצב זה מביא עמו, ובכך לסייע באופן ניכר לאיכות חייו של המטופל.

ניהול לחצים להתמודדות עם כאבים

טיפול פסיכולוגי יכול להיטיב באופן ניכר עם יכולתו של אדם להתמודד עם כאבים כרוניים. מחקרים רבים שנערכו בנושא, מראים שכאבים פיזיים קשורים קשר הדוק עם רמות המתח הנפשי.

ניתן רק לשער, כיצד כאב כרוני הופך ל"מעגל קסמים" ובו הציפיה לכאב והכאב עצמו מזינים את המתח, והמתח מזין את הכאב. לימוד המטופל או המטופלת כיצד להתמודד עם הלחץ הנפשי בדרכים שונות ואפקטיביות, יכול לסייע רבות בהתמודדות יעילה.

בסיס להתמודדות עם כאב כרוני

כאב גב יכול להוות מקור לתסכול רב. מדובר באזור המשפיע על כל תנועותינו, ודי במגבלה המתמשכת זמן רב, כדי להוביל למצב רוח שלילי ותסמינים של דיכאון.

דברו אל עצמכם באופן קונסטרוקטיבי. חשיבה חיובית היא כלי רב עוצמה, ועל-ידי התמקדות בכך שישנם ימים טובים יותר וישנם ימים טובים פחות, וההכרה בדברים הטובים, ניתן להסתכל על חצי הכוס המלאה. חשוב לזכור את הפעולות השונות שעשינו על אף הכאב ולזקוף אותן לזכותנו.

מעורבות בפעילויות שונות אף היא יכולה להיות שיטה מומלצת להתמודדות עם כאב כרוני. הסחת הדעת מן הכאב יכולה לסייע רבות, ולהפחית באופן ניכר את הגישה השלילית כלפי הכאב ומידת השפעתו.

לסיום, המאבק היומיומי עם הכאב עלול להיות קשה. וגם עם קבלת כלים פסיכולוגיים יעילים, הרי שלעתים כל אדם יחווה נפילות ותסכול. יחד עם זאת, מציאת מקורות שונים לתמיכה מתמשכת ולפורקן ולו הקטן ביותר, יכולים לתרום רבות לאיכות חיים גבוהה יותר.