צרו קשרצרו קשר

טיפול בפצעי לחץ בגב באמצעות מזרון מתאים

פצעי לחץ באזור הגב העליון והתחתון עלולים להיווצר בגלל שורה ארוכה של סיבות. במאמר הבא נרחיב על כך ונסביר מהן אפשרויות הטיפול הקיימות עבור גברים ונשים בטווח רחב של גילאים.

שכיבה ממושכת בגלל ריתוק, מחלה או אשפוז עלולה לגרום לתופעות לוואי. אחת מתופעות הלוואי שמאפיינות שכיבה מן הסוג הזה היא הופעה של פצעי לחץ. באופן עקרוני, פצעי הלחץ עלולים להופיע בכל האזורים בגוף. האזורים השכיחים שבהם מופיעים פצעי לחץ הם בין היתר הגב התחתון, הגב העליון וגם אזור הרגליים. למרות הבדלים בין מאפייני האזורים שבהם מופיעים הפצעים, יש להם גם מאפיינים משותפים.

המאפיינים המשותפים של פצעי לחץ

פצעי לחץ נגרמים בכל מקום בגוף בגלל חוסר היכולת להזרים את הדם. כאשר הדם לא זורם וישנו עומס שמוטל על השרירים והעור, נוצרים פצעים. הפצעים שנוצרים באזורים השונים של הגוף מגבילים את יכולת התנועה ופוגעים באיכות החיים. יתרה על כך, פצעים מן הסוג הזה לעיתים מעידים על טיפול לא נכון ועל שכיבה ממושכת מדי. הפתרון הוא להכיר את אפשרויות הטיפול הקיימות ולנצל את יתרון המזרון.

היתרונות של מזרון לפצעי לחץ

מזרון יכול לסייע לפזר את העומסים ולהתמודד בצורה יעילה עם סוגים שונים של פצעי לחץ. המזרון מתאים לגברים ונשים בטווח רחב של גילאים ואלו היתרונות הבולטים שלו:

א. התאמה לטיפולים ממושכים וארוכים – השימוש במזרון לא בא על חשבון הטיפול הבריאותי והפיזיולוגי. במילים אחרות, הסוד הוא לשלב את המזרון תוך כדי הטיפול וכך למנוע את פצעי הלחץ מבלי לעכב אותו. המזרון משתלב על גבי המיטות הקיימות של מטופלים בבתי חולים סיעודיים, בבתי אבות, במחלקות מיון ואשפוז, בבתי חולים שיקומיים ועוד.

ב. נוחות מוגברת – אפשר להרגיש את הנוחות שמתקבלת כתוצאה משכיבה על מזרון ייעודי כבר באופן מיידי. בעזרת הנוחות המוגברת של מזרון לפצעי לחץ ניתן להשיג שיפור באיכות החיים ולמנוע תחושה של עומס וכבדות. בטווח הארוך, הנוחות המוגברת גם מעלה את הסיכוי להתמיד בטיפול ולכן את סיכויי ההצלחה שלו.

ג. עלות נמוכה – את המזרן אפשר להשיג בהתאמה לסוגים שונים של מבנה גוף או לטיפול ספציפי. אם רוצים להמשיך להשתמש במזרון גם אחרי שהטיפול מסתיים, ניתן לרכוש אותו בעלות נמוכה יחסית. כל מה שצריך לעשות הוא להשוות בין מחירי המזרנים ולוודא שהם עולים בקנה אחד עם ההמלצות של הרופא המטפל.

התאמת הטיפול בפצעי לחץ

הטיפול בפצעי לחץ יכול גם להתבצע באמצעות נטילת תרופות, זריקות או פעילות גופנית יזומה. במידה ואף אחת מהדרכים הללו לא משיגה את המטרות או שלחילופין יש צורך בהתערבות מאסיבית יותר, ניתן להכניס למשוואה גם את המזרון. במקרים אלו המזרון יתאים לטיפול בסוגים שונים של פצעי לחץ כי הוא אינו פוגע באיכות החיים. כמו כן, יש דגמים חדשים של מזרנים שמהם אפשר לבחור.

טיפים לבחירת מזרון

בשביל לבחור מזרון שמסוגל לפזר את העומס ולטפל בפצעי לחץ צריך לבדוק מלכתחילה את העמידות שלו במשקל הגוף. מטבע הדברים, מזרון שמיועד לגברים בעלי מבנה גוף גדול ומאסיבי לא יהיה דומה למזרון שמיועד לילדים. בין לבין, יש גם מזרונים שמתאימים למצבים רפואיים שיקומיים ולאנשים שמוגבלים ביכולת התנועה שלהם.

השוואה בין סוגי מזרונים

ככל שמקדימים להשוות בין סוגי מזרנים, כך עולה הסיכוי לבחור אותם בצורה נכונה. לבסוף, כל שנותר הוא להתייעץ עם אנשי מקצוע לגבי מזרון לפצעי לחץ ולברר לגבי המידות.