צרו קשרצרו קשר

עזרה ראשונה לכאבי גב

אם מתייחסים אליו כאיבר אחד הגב שלנו הוא האיבר הכי גדול בגוף ובין החשובים שבהם, הגב אחראי על התנועתיות שלנו ושרירי הגב אחראים לתמוך בעמוד השדרה שהוא ללא צל של ספק איבר בעל חשיבות רבה מאד. הריאות והכליות שתיהן נמצאות בסמוך לגב כאשר הריאות מגיעות לחלקו העליון ומוגנות בצלעות והכליות נמצאות בחלקו התחתון ולא מוגנות בעצמות לכן כל מכה בגב תחתון עלולה  להיות קריטית.

מכה בגב

אז נכון רוב האנשים לא מייחסים חשיבות גדולה למכות בגב ולרוב מחכים שיעברו מעצמן, אך מכיוון שבגב נמצאות הכליות כל מכה ולו הקלה ביותר עלולה להיות קריטית. אז לפני שאתם מזמינים אמבולנס פרטי נספר לכם כמה טיפים כיצד לדעת באמת האם להתפנות למיון או לא. הסימן הראשון שיעזור לכם לדעת האם יש בעיה כלשהי בכליות הוא צבע השתן, אם צבע השתן לא אדום, כלומר שאין בו דם, אז זה סימן מעודד אך ישנם כמה סממנים נוספים שיעזרו לכם לגלות האם נפגעתם בכליות, שינויים בהרגלי מתן שתן או כאבים בזמן מתן שתן, עייפות כרונית, פריחות וגירודים, בחילות והקאות, כל אלה עשויים להיות נורות אזהרה.

מה לעשות כשאדם נופל על הגב

 

קודם כל כדאי לנסות לעזור לאדם לקום, אם הוא מסוגל לקום ולא חש כאבים כנראה שהכל בסדר, אך אם הוא חש כאבים או לא מסוגל לזוז פה נדרשת התערבות רפואית, דבר ראשון כדאי להרגיע את הבן אדם לדאוג שהוא שוכב כמה שיותר בנוח ולהתקשר לאמבולנס, פשוט כי רק אמבולנס יוכל לפנותו כאשר הוא במצב שכיבה עדיין. כאשר ישנה פגיעה מחבלה או נפילה בגב זה עלול להביא לפגיעה ביכולת המוטורית של אדם להזיז את הגפיים ולכן חשוב לפנותו מהר ככל האפשר. עמוד השדרה שלנו שכאמור נמצא בגב הוא איבר עדין מאד והוא מורכב משלושה חלקים: חלק טורקלי, חלק מותני וחלק זנבי, בכל חלק ישנן חוליות ממוספרות, למשל L3 היא החוליה השלישית בחלק המותני.

לעיתים אפילו פגיעה קלה בעמוד השדרה עלולה לגרום לכאבים עזים, למשל בתזוזה של הדיסק המצוי בין החוליות בגב, הדיסק הוא רקמה סחוסית שברגע של לחץ על החוליות עלול לצאת החוצה ולגרום לכאב רב והקרנתו לרגל, מצב זה נקרא "פריצת דיסק" , יש אנשים שמעדיפים לא לעבור ניתוח בשל מורכבותו ופשוט חיים עם הכאבים. כמובן שניתוח כירורגי הוא מוצא אחרון והרופאים יעדיפו לנסות קודם כל טיפולי פיזיותרפיה. ודרך אגב, אם אתם בקטע של רפואה סינית אז יש שיגידו שדיקור סיני ממש עוזר ומקל על הכאבים. במקרה של פגיעה לא רצינית וכאבי גב קלים, רצוי לא לשכב במיטה בחוסר תנועה אלא לנסות לזוז ולמתוח את הגב, כמובן לא יותר מידי שלא תגרמו לעצמכם נזק.