צרו קשרצרו קשר

איך לעשות פעילות גופנית כשסובלים מכאבי גב?

למרות שכולנו נוהגים להתחפר במיטה שלנו בכל פעם שכאבי הגב מתחילים להופיע, דווקא פעילות גופנית מתונה עשויה להקל על המצב. אבל איך בוחרים את הפעילות הנכונה ונמנעים מהחרפה של הכאבים שכבר ככה פוגעים במרקם החיים? הנה כמה טיפים שיעזרו לכם לעשות פעילות גופנית בצורה שמתאימה לצרכים האורתופדיים שלכם.

להקפיד על חימום איכותי

חימום איכותי הוא המפתח להכנת הגוף לכל פעילות גופנית, אך כאשר מדובר במי שסובל מבעיות גב זה כבר בגדר חובה. חשוב להקפיד על חימום הדרגתי אשר מאפשר זרימת דם תקינה לכל האזורים בגוף ואשר מכין את השרירים לפעילות גופנית בצורה הטובה ביותר. שווה גם להשקיע במתיחות איכותיות אשר מכינות את השרירים לכיווץ והרפיה מהירים יותר.

להימנע מפעילויות שדורשות שינויי כיוון חדים

משום שחוליות עמוד השדרה עלולות לזוז כאשר מבצעים שינויי כיוון חדים, מומלץ לוותר על משחקי כדור כגון כדורגל או כדורסל. דווקא פעילויות גופניות מתונות כגון פילאטיס, שיטת אלכסדר או טאי צ'י, עשויות להיות אפקטיביות ובטוחות יותר במצב של כאבי גב כרוניים. שווה גם לשקול חזרה לשחייה המסורתית. אחרי הכל, היא הייתה שיטת הטיפול המסורתית במגוון של בעיות עקמת לאורך שנים והדרך הטובה ביותר להתמודד בעיית משקל הגוף בזמן הפעילות.

לבחור את הציוד הטוב ביותר

זה קריטי שבזמן הפעילות הגופנית אתם תשתמש בכל האקססוריז שיעזרו לכם לסיים אותה ללא כל פציעה. התאמה נכונה של נעלי ריצה לסובלים מכאבי גב היא בגדר הכרח שכל אורתופד יגיד לכם להקפיד עליו משום שנעליים טובות עשויות למנוע שורה של זעזועים בעמוד השדרה. זה לא ממש משנה איזה מותג אתם אוהבים, אבל חשוב לבחור בנעליים שיספקו לכם מעטפת הגנה של ממש.

להיוועץ ברופא המטפל

כדאי להיוועץ ברופא המטפל שלכם לפני כל בחירה של פעילות גופנית חדשה או לפחות לשוחח עם הפיזיותרפיסט האישי שלכם. מעבר לעובדה שהם מכירים את התיק האישי ויש להם את כל הצילומים בכדי לראות איזו פעילות גופנית תעשה עבורכם את העבודה, הם מחזיקים בידע רב וניסיון של שנים בשיקום מטופלים עם שורה של פגיעות גב. לכן, שווה לקבוע תור לפני שאתם נרשמים לכל חדר כושר או מתחילים בחוג ספורטיבי כלשהו.

לשקול התעמלות בונה עצם

בעיות גב רבות נובעות מהידרדרות במסת העצם שקיימת בגוף. התעמלות בונה עצם עובדת בדיוק על העניין הזה ומטפלת באופן אפקטיבי בשורה של בעיות אוסטאופורוזיס שמייצרות סימפטומים של כאבי גב. לכן, שווה לבדוק את העניין ואולי אף לקחת תוספים שמתאימים לסוג הבעיה שממנה אתם סובלים. בחלק מהמקרים, שילוב של תוספי תזונה ופעילות מתונה היא המפתח לשיפור המצב של הגב שלכם.

לסיכום, פעילות גופנית היא אחת הדרכים הטובות ביותר להתמודד עם כאבי הגב. יחד עם זאת, חשוב לבחור בפעילות שמתאימה לכם ולצרכים החדשים של הגוף שלכם. אסור לפסול גם פעילויות שמשלבות בין גוף ונפש כגון פילאטיס, יוגה או צ'י קונג. אחרי הכל, חלק מהכאבים נובעים מסטרס ולא רק מטראומות פיזיות.