צרו קשרצרו קשר

דלקת בגב

דלקת בגב (קרויה גם דלקת שדרה מקשחת) משפיעה על כ-3% מהמבוגרים. במקרים רבים, כאבי גב תחתון בעקב דלקת מבלבלים ואנשים נוטים לחשוב שמדובר על בעיה מכנית, כמו כאב לאחר מאמץ או פריצת דיסק. יש סיבות רבות שיכולות לגרום לדלקת בגב, חלקן אף קשות לאבחון, אך הטכנולוגיה עשתה התקדמות רצינית בעשור האחרון והיום ניתן לאבחן דלקת בגב בצורה טובה ומדויקת מאוד.

כאבים כתוצאה מדלקת בגב נגרמים בדרך כלל בעקבות מחלות שפוגעות במערכת החיסונית. כאבי דלקת בגב יכולים להשפיע מאוד על אורח החיים ביום-יום וחשוב מאוד לגשת לרופא במקרים של כאבי גב חזקים כדי לאמת או לשלול את הימצאותה של דלקת וכדי לטפל בבעיה ולא לקוות שהיא תעבור מעצמה. דלקת בגב שלא מטופלת כנדרש יכולה להחמיר עם הזמן ולא רק הכאבים יורגשו בעוצמה חזקה יותר אלא תופעות נוספות עלולות להתפתח בהמשך. גם אם משככי כאבים נראים שעושים את העבודה, עדיין מומלץ מאוד לגשת לרופא ולבצע אבחנה מקצועית.

דלקת בגב - סימנים

רוב הדלקות פוגעות בעיקר בגב התחתון. הסימנים לדלקת בגב התחתון יכולים להרגיש כמו כאבי גב תחתון כתוצאה מבעיה מכנית. בין הסימנים תראו:

  • פגיעה בגילאים צעירים יחסית, מתחת ל-40.
  • הכאב מתחזק עם הזמן בצורה הדרגתית
  • הכאבים פוחתים לאחר אימון
  • הכאבים לא פוחתים לאחר מנוחה
  • כאבים בלילה - בדרך כלל מעירים את האדם משנתו בחציו השני של הלילה
  • קשיחות בוקר, נמשכת כ-30 דקות בדרך כלל
  • הכאבים נמשכים יותר מ-3 חודשים 

דלקת בגב - אבחון

את האבחון לדלקת בגב \ אבחון לדלקת שדרה מקשחת מבצע ריאומטולוג מומחה. הבדיקות שיבוצעו בדרך כלל יהיו בדיקות גופניות, בדיקות MRI או הדמיה נוספות ובדיקות דם. הרופא המומחה יאתר את הבעיה במידה וקיימת או לא קיימת דלקת בגב ויציע תכנית לטיפול.

דלקת בגב - טיפול

כמו בעיות גב רבות, יציעו למטופל להתחיל בטיפולי פיזיותרפיה בשילוב של טיפול תרופתי. יינתנו המלצות על שימוש בנוגדי דלקות שאינם סטרואידים. במקרים חמורים יותר או במקרים של אבחון ודאי של דלקת שדרה מקשחת יינתנו תרופות אחרות, מתאימות יותר.