צרו קשרצרו קשר

כאבי גב בהריון

עבור נשים בהריון, כאבי הגב הם לא דבר של מה בכך. למרות שמדובר בתופעה נפוצה מאוד בזמן ההריון, אין זה מעודד והכאבים יכולים להיות חזקים מאוד ולאורך תקופות ארוכות. אם לא ניגשים לכאבי ההריון בצורה רצינית כדי למזער אותם, הם יכולים להקשות על הפעילות היום-יומית של האישה ההרה ומעבר לכך, יכולים להגביל מאוד את הרצון ללכת לעבודה או לצאת לבלות.

מה המשמעות של כאבי גב בהריון?

כפי שאמרנו, כאבי גב בהריון הם תופעה נפוצה אך צריך להתייחס אליה ברצינות. אסור לקחת אותה כמובן מאליו כחלק מתהליך ההריון אלא צריך לעשות כל מה שאפשר כדי שהכאבים יהיו מורגשים פחות ובכך להפוך את ההריון לתקופה נעימה יותר. 

כאבי הריון שמופיעים לתקופה ארוכה בזמן ההריון, יכולים להיות סימן לכאבי הריון מתמשכים גם לאחר ההריון. כך שזו סיבה נוספת לחפש אחר טיפולים שמרגיעים את הכאבים ועוזרים להתמודד איתם. לא רק זאת, אלא שכאבי גב בהריון יכולים לנבא כאבי גב בהריונות הבאים. כל הסיבות האלו רק מוכיחות שאסור לקחת את הכאבים כמובן מאליו, וככל שנקדים לטפל בהם - כך יחסך לנו סבל רב בעתיד.

למה כואב הגב בהריון?

כ- 50% מהנשים ההריוניות חוות כאבי גב בהריון. כאבים אלו יכולים להיות ספציפיים בזמן פעילות כלשהי או כאבים כרוניים על בסיס קבוע במשך היום. מחקרים מראים שכאבי ההריון מופיעים בדרך כלל בין החודש החמישי לחודש השביעי להריון, אך ישנם לא מעט מקרים בהם זה קורה מוקדם. בסביבות שבועות 8-12. נשים שסבלו מכאבי גב תחתון לפני ההריון, בעלות סיכוי גבוה יותר לסבול מכאבי גב בתקופת ההריון.

אילו סוגי כאבי גב יש בהריון?

בעיקרון, יש 2 סוגים נפוצים לכאבי גב בהריון.

כאבי גב תחתון בהריון

כאבי הגב התחתון בזמן ההריון מורגשים בעיקר באזור המותניים או קצת מעליו אך במרכזו. כאבים אלו יכולים להקרין לרגליים או אפילו לכפות הרגליים (כאבים אלו עוברים דרך 'עצב הנשית'), אך אין זה הכרח. 

באופן כללי, כאבי גב תחתון בהריון דומים מאוד לכאבי גב תחתון שחוות נשים לא הריוניות. בדרך כלל הם נגרמים מיציבה לא נכונה, דבר שמאוד ברור בזמן ההריון כשהגוף משנה את מרכז הכובד שלו ככל שהעובר גדל. 

כאבי אגן בהריון

כאבי אגן בהריון הרבה יותר נפוצים מכאבי גב תחתון 'רגילים' בזמן ההריון. הכאב מרגיש 'עמוק' יותר והוא מורגש מתחת לקו המותניים - באמצע ו/או באחד או 2 צידי המותניים. כאבים אלו יכולים להתרחב על עבר הישבן ואפילו לעבר הירכיים. עם זאת, לא נפוץ לכך שהוא יתרחב או יקרין אל מעבר לברכיים ומטה. כאב מסוג זה לרוב לא חולף לאחר מנוחה ולעתים לאחר קימה בבוקר, האזור עלול להרגיש נוקשה.

כאבי אגן יכולים להחליף במקרים של

  • התגלגלות במיטה
  • עליה במדרגות
  • קימה וישיבה 
  • הרמה של משאות
  • התכופפות
  • ריצה והליכה
  • שהייה ממושכת באותה תנוחה

כפי שאפשר להבחין מהרשימה לעיל, כמעט כל דבר יכול לגרום לכאבי אגן בהריון. ביחד עם כאבי גב תחתון, הופך ההריון לקשה עוד יותר וצריך למצוא דרכים להתמודד ולטפל בכאבים חזקים אלו. לשם כך יש טיפולים ותרגילים שיכולים לעזור ועליהם נרחיב במאמר נפרד.

יש לנו המלצה מעולה בשבילך עבור טיפול בכאבי גב באמצעות הרפואה הסינית - השאירי פרטים ובקשי מומחה רפואה סינית כדי שנפנה אותך לאדם המתאים!

מאמרים בנושא כאבי גב בהריון