צרו קשרצרו קשר

כאבי גב עליון

כשאנשים מדברים על כאבי גב עליון, לעתים הם מדברים על מגוון מקומות שונים. חלק מדברים על הצוואר והכתפיים, חלק מדברים על כאב גב אמצעי, אך בדרך כלל כאבי גב עליון זהו הניסוח הבולט לכאבי גב שמקורם בעמוד השדרה או בשרירים שממוקמים במקביל לבית החזה. 

בהשוואה לצוואר או לגב התחתון, אזור הגב העליון עמיד מאוד מפני נזקים ופגיעות. כשכאבי גב עליון אכן קורים, הם בדרך כלל תוצאה של יציבה לא נכונה לאורך זמן או פגיעה חזקה שהצליחה לגבור על מערכת ההגנה של עמוד השדרה העליון. 

כאבי גב עליון - מה יכול להשתבש?

החלק העליון של הגב, או יותר נכון - החל העליון של עמוד השדרה, באיזור החזה, שונה מאוד משאר האיזורים של עמוד השדרה. החלק העליון כמעט ולא זז במהלך היום-יום בגלל שהחוליות שלו מחוברות לצלעות משני צידיו ויוצרות כלוב. אם כאבי גב אכן קורים, זה בדרך כלל בגלל אחת מהסיבות הבאות.

  • גירוי שרירי - חגורת הכתפיים מחוברת לעצמות השכם ולגב הצלעות. שרירים אלו נוטים להיות מתוחים ותפוסים וזה בא לידי ביטוי בכאבי גב עליון. זה קורה בדרך כלל כתוצאה מחולשה או שימוש יתר.
  • תפקוד לקוי של המפרקים - בין אם מדובר בתאונה ובין אם מדובר בניוון כתוצאה מהתבגרות, יכולים להיות מקרים שונים של כאבי גב עליון כתוצאה מתפקוד לקוי של מפרקים שיכול לגרום לבעיות נוספות.

אם אתם סובלים מכאבי גב עליון חזקים עד כדי כך שהם גורמים לכם לקושי בתפקוד, הם עלולים להרגיש כמו כאבים חדים או שורפים בנקודה אחת או יותר, ואף יכולים להקרין לכתפיים, לצוואר ומקומות נוספים.

האם כאבי גב עליון זוהי בעיה חמורה?

בדרך כלל לא. כאבי גב עליון יכולים לקרות ולחלוף לאחר זמן מה, אך במקרים מסוימים ונדירים יותר הם קורים כתוצאה מזיהום או מחלה ואף מחוסר יציבות בעמוד השדרה שלוחץ על עצב ראשי. במקרים כאלו, חשוב מאוד לפנות לרופא כדי לבדוק את החששות וכדי לטפל לפני שהבעיה הופכת לרצינית יותר.

סימפטומים שבאים לידי ביטוי בכאבי גב עליון שיכולים להצביע על בעיה חמורה

כאבים מקרינים, עקצוצים בחזה כמו של סיכות קטנות ומחטים (לעתים גם עקצוצים בבטן), צמרמורת, חום, חוסר קורדינציה, בעיות בהליכה או כאבי ראש חזקים. בנוסף, כאבי גב עליון שקורים לאחר תאונה כמו תאונת דרכים או נפילה מסולם מצריכים פניה מיידית לרופא.