צרו קשרצרו קשר

עקמת בגב

עקמת (סקוליוזיס) היא תופעה בה עמדו השדרה מעוות ולא ישר כפי שאמור להיות. העיוות יכול לקרות בזמן כלשהו בתקופת הילדות כשהגוף מתפתח וגדל. העקמת פוגעת בעיקר בנשים. מקור

מהי עקמת בגב?

אם תסתכלו על גב ממוצע, תראו שעמוד השדרה הוא די ישר, הוא מתחיל מהמרכז למעלה, באיזור הצוואר, ויורד עד האגן בקו ישר. אצל אנשים הסובלים מעקמת, המצב אחרת - הוא מתעקל במהלך הדרך. הזווית של העיקול יכולה להיות קטנה, אך כל עיכול שגדול מזווית של 10 מעלות נחשב כעקמת. במקרים מסוימים רופאים משתמשים באותיות S או C בתיאור של איך עמוד השדרה נראה.

לאדם רגיל, אמנם קשה לראות במפורש מה קורה לעמוד השדרה כשמסתכלים עליו, אך מה שניתן להבחין בקלות זוהי עמידתו של האדם הסובל מעקמת בגב. הוא יכול לעמוד נטוי או שכתפיו או מותניו ייראו לא שווים.

כיום עדיין לא יודעים מהי הסיבה לעקמת בגב, ולכן, בניגוד לשמועה, לא ניתן למנוע עקמת. עקמת לא נגרמת כתוצאה מתאונה או פעולה שביצע האדם בילדותו כגון נשיאת ספרים כבדים לבית הספר בתיק הגב, אם כי אלו יכולים להוביל לבעיות כאבי גב אחרות. כמו כן, תנוחה לא נכונה בישיבה או עמידה אינם גורמים לעקמת בגב.

עקמת בגב - סימנים

  • האדם עומד בצורה נטויה
  • גובה מותניים \ כתפיים לא שווה
  • מיקום לא סימטרי של החזה
  • כאבי גב בעמידה ממושכת
  • בגדים מרגישים לא אחידים בצורתם על הגוף
  • קושי להתכופף

עקמת בגב - אבחון

עקמת בגב - צילוםבמקרה של אדם החושד שיש לו עקמת בגב, או הורה המבחין בסימנים אצל אחד מילדיו, יש ללכת לרופא על מנת לבצע אבחון. האבחון הינו בדיקות גופניות בהתחלה, אך לאחר מכן יש לבצע גם צילומים - CT או רנטגן, על מנת לקבל תמונת מצב מדויקת יותר.

עקמת בגב - טיפול

בין הטיפולים השונים המומלצים לעקמת בגב יש טיפולי פיזיותרפיה ושימוש במחוך אורתופדי \ חוגרת גב, בעיקר על מנת למנוע החמרה. ישנם מגוון תרגילים שונים אשר אותם מבצעים בפיזיותרפיה או שאפשר לעשות לבד בבית כדי לחזק את השרירים. עם זאת, הטיפולים והתרגילים אינם מרפאים את העקמת.

עקמת בגב - ניתוח

במקרים מסוימים יהיה ניתן לבצע ניתוחים, אך הניתוחים לא בהכרח מתאימים לכל תרחיש ולכל גיל ויש להתייעץ עם מומחים ואף לשאול ולברר על ההשלכות השונות של הניתוח, בעיקר בגילאים צעירים כשהגוף מתפתח וגדל, על תהליך ההחלמה, ועוד...