צרו קשרצרו קשר

פריצת דיסק

פריצת דיסק (Herniated Disc) הקרויה גם "צניחת דיסק בין-חולייתי", היא פציעה שנגרמת כתוצאה ממאמץ חוזר ונשנה או מתנוחה לא נכונה על בסיס קבוע. אנשים העובדים בעבודת כפיים קשה אך גופם אינו בנוי לכך או אנשים אשר יושבים ישיבה לא נכונה מול שולחן במשך מרבית היום וגם אנשים בעלי עודף משקל הם בעלי סיכון גבוה יותר לסבול מפריצת דיסק. בנוסף, יש את גורם הגיל.

מה זה פריצת דיסק?

בעמוד השדרה שלנו יש 26 חוליות. בין כל 2 חוליות יש 'דיסק'. הדיסק הוא מבנה עגול ורך אשר עשוי מקרום סיבי ובתוכו יש חומר שמזכיר ג'לי. הדיסקים נועדו לשמש כבולמי זעזועי כך שכשיש תזוזה, החוליות לא משתפשות אחת עם השניה. 

בפריצת דיסק, נוצר קרע שגורם לחומר שבתוך הדיסק לצאת החוצה וללחוץ על הרקמה העצבית של עמוד השדרה. מלבד כאבים כתוצאה מהלחץ על העצב, הדבר עלול להוביל גם לדלקת. פריצת דיסק יכולה להיות מאובחנת בכמה מצבים שונים, לא בכולם הנוזל שבתוך הדיסק יוצא החוצה, לעתים הטבעת שמסביב לדיסק פשוט זזה ונמתחת אך לא נקרעת לגמרי. הכל תלוי במצב ובחומרתו ולכן חשוב לגשת לרופא כדי לקבל אבחנה רפואית מדויקת. 

פריצת דיסק - תסמינים

התסמינים פריצת דיסק מופיעים לרוב לאחר שהנוזל שבתוך הדיסק יוצא החוצה, אך לעתים הם מופיעים גם לפני. בין התסמינים הנפוצים לפריצת דיסק:

איך אני יודע אם יש לי פריצת דיסק?

  • כאבים - התסמין הנפוץ ביותר לפריצת דיסק הוא כמובן הכאבים. כאבי גב, כתפיים וידיים הם נפוצים בקרב אנשים הסובלים מפריצת דיסק. בנוסף לכך, הכאבים יכולים להיות כאבים רדיקולרים (כאבים שמקורם במערכת העצבים). כאבים כתוצאה מפריצת דיסק יכולים להיות כאבים חדים, הרגשת שריפה או תחושת זרם. 
  • רדיקולופתיה - פריצת דיסק יכולה להוביל לרדיקולופתיה - הרגשת חולשה, נימול וקושי בשליטה על השרירים כתוצאה מלחץ על סיבי מערכת העצבים של עמוד השדרה או על חוט השדרה.
  • סיאטיקה - סיאטיקה קרויה על שם העצב הסיאטי, שזהו העצב הארוך ביותר בגוף. הוא מתחיל עמוד השדרה ומגיע אל הישבן והירכיים. הסובלים מסיאטיקה (שנגרמת בעיקר מפריצת דיסק) מתלוננים על כאבים שמגיעים מהגב ומקרינים לעבר הישבן והרגליים. כאב זה יכול להימשך זמן רב, במיוחד ללא טיפול.
  • ועוד...

כאשר התסמינים הופכים לקשים מנשוא או משפיעים על התפקוד היום-יומי בצורה חריגה מאוד, חשוב מאוד לפנות לרופא מכיוון שהדבר יכול להביא לסיבוכים חמורים בעיקר במערכת העיכול ושלפוחית השתן. 

פריצת דיסק - אבחון

כאבי גב יכולים לנבוע ממגוון סיבות שלעתים מרגישות אותו דבר, כך שאי אפשר לדעת אם כאבי הגב הם כתוצאה מפריצת דיסק או סיבה אחרת ולכן יש צורך לבצע אבחון אצל רופא מומחה. אבחון של פריצת דיסק מתבצע אצל אורתופד. בשלב הראשון הוא יתחקר את המטופל וישאל אותו על ההיסטוריה הרפואית שלו ושל משפחתו. לאחר מכן ישאל אודות אורח חייו של המטופל, דבר שיכול להועיל מאוד בהערכת מצב ראשונית (אדם שנוטה להרים משאות כבדים בעבודתו וכו'...).

לאחר מכן יתשאל את המטופל בנוגע לתסמינים השונים אותם הוא מרגיש ויבצע בדיקות גופניות. בבדיקות הגופניות יבקש הרופא מהמטופל לבצע פעולות ומתיחות שונות ולענות על שאלות בנוגע לכאב ולתחושות השונות. בבדיקות לא באים לבדוק רק אם אכן יש פריצת דיסק, אלא גם למקם את פריצת הדיסק על עמוד השדרה ועל אילו חוליות מדובר. למשל בפריצת דיסק בין חוליות L5-S1 יתקשה המטופל לעמוד על קצות אצבעותיו. מקרים אחרים מביאים עמם קשיים אחרים.

למרות האפקטיביות הרבה בבדיקות הגופניות, במקרים רבים יש לבצע בדיקות הדמיה. בדיקות MRI או CT עוזרות למקם את הבעיה בצורה מוחלטת.

פריצת דיסק - טיפול

ישנם אפשרויות רבות לטיפול בפריצת דיסק. הכוונה בטיפול היא לא בהחלמה מפריצת הדיסק אלא בהתמודדות ובהפחתה של הכאבים והתסמינים הנוספים. הטיפולים השונים בפריצת דיסק מכילים

  • הפעילות במהלך היום יום - כשאתם בבית בישיבה ממושכת, מומלץ לעשות הפסקות כדי להזיז את הגוף או אולי לעשות הליכה קלה. בנוסף, לא מומלץ להישאר זמן רב במיטה. 
  • פיזיותרפיה - בין חודש לחודש וחצי של פיזיותרפיה נדרשים כדי להרגיש הקלה בתסמיני המחלה. למרות הקושי בתזוזה בזמן המחלה, מומלץ להקפיד על פיזיותרפיה ופעילות גופנית. רופאים רבים ממליצים על שחיה כעל פעילות טובה. 
  • תרופות / משככי כאבים - במקרים ראשוניים אפשר להתחיל ממשככי כאבים פשוטים ללא מרשם ובמידת הצורך לבקש מהרופא משככי כאבים חזקים יותר. התרופות לא נועדו לרפא את המחלה אלא להקל על הכאבים, מכיוון שאלו תרופות שמתאימות לסוגי כאב רבים ולא ספציפית לפריצת דיסק.
  • ניתוח - ניתוח לפרצית דיסק נדרש עבור חלק קטן מהסובלים מפריצת דיסק בנוסף לאלו שנזקקים לו כתוצאה ממקרי חירום קיצוניים. ישנם סוגי ניתוחים שונים למטרות שונות, אך עם זאת - לא בכל המקרים מרגישים מגיעים לתוצאות משביעות רצון. בין הניתוחים: השתלת דיסק מלאכותי, קיבוע עמוד שדרה ועוד...

מאמרים בנושא פריצת דיסק